Atgal

Apsinuodyti galima ir vertingais valgomaisiais grybais

2018 09 14

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai informuoja, kad apsinuodijusių grybais pasitaiko ištisus metus – apsinuodijama konservuotais ar džiovintais grybais, tačiau kiekvienais metais apsinuodijimų skaičius išauga tada, kai daugelis gyventojų patraukia į miškus rinkti rudens gėrybių.

Sveikatos sutrikimų gali sukelti tiek valgomi, tiek nuodingi grybai

 • Suvalgius valgomų grybų dažniausiai atsiranda virškinamojo kanalo veiklos sutrikimų, pasireiškiančių sunkumu skrandyje, pykinimu, vėmimu, viduriavimu. Minėti simptomai atsiranda per keletą valandų po grybų valgymo ir dažnai praeina savaime per 2-4 val.
 • Po kelių valandų ar net kitą dieną po to, kai buvo suvalgyta nuodingų grybų, vėlgi atsiranda pykinimas, vėmimas, viduriavimas, kuris savaime išnyksta, tačiau šiuo metu prasidėjęs ūminis kepenų veiklos sutrikimas kelia grėsmę ne tik žmogaus sveikatai, bet ir gyvybei.

Kuo vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas), tuo sunkesnis gali būti apsinuodijimas

                     Įtarus apsinuodijimą grybais, būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus atitinkamus tyrimus bus galima atskirti persivalgymą nuo apsinuodijimo. Dėl apsinuodijimo grybais taip pat galima pasikonsultuoti su visą parą dirbančiais Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuro specialistais telefonu: 8 5 236 2052.

Patarimai grybų mėgėjams

 • Einant į mišką apsivilkti šviesesniais, ilgomis rankovėmis drabužiais, nes bus lengviau pamatysi ropojančią erkę. Grįžus iš miško apžiūrėti visą kūną. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, staigiu judesiu kuo skubiau ją pašalinti pincetu ar kitomis priemonėmis.
 • Nerinkti mažai žinomų grybų ar valgyti nepažįstamų žmonių rinktus grybus.
 • Grybai linkę kaupti sunkiuosius metalus, todėl grybauti reikėtų miškuose, kurie nutolę nuo kelių, geležinkelio bent 20-500 metrų.
 • Renkant grybus reikia gerai nuvalyti žemėtus kotus, nes žemėje gali būti pavojingų botulizmą sukeliančių bakterijų. Tokius grybus uždarius hermetiškuose induose, susidarius anaerobinėms (be deguonies) sąlygoms, gali pradėti daugintis botulizmo bakterijos ir išskirti labai nuodingą egzotoksiną. Jei išpūstas stiklainio dangtelis, įtartina spalva - grybų vartoti negalima.
 • Grybus gerai išvirti, o jų nuovirą - išpilti. Geriau, jeigu nuoviras nupilamas kelis kartus.
 • Konservuotus grybus patariama suvartoti per pusmetį.
 • Jau paruoštus grybus reikia laikyti šaldytuve ar vėsiame rūsyje 0-6 °C temperatūroje.
 • Apsinuodijimo požymiai gali atsirasti skirtingu metu, nes juos galėjo sukelti skirtingų rūšių grybai.
 • Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam žmogui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime turi praeiti per 4-6 val.