Rokiškio rajono ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje kasdien vyksta tylus, bet labai svarbus darbas – padedama žmonėms atgauti jėgas po sunkių ligų ar traumų, taip pat sustiprėti tiems pacientams, kuriems reikalinga nuolatinė pagalba ir priežiūra. Skyriuje vienu metu gali būti gydoma iki 76 pacientų, todėl Rokiškio rajono ligoninė kviečia pasinaudoti kokybiškomis paslaugomis ir aplinkinių rajonų gyventojus. Pacientai, kurie atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus reikalavimus, su šeimos gydytojo siuntimu priimami be laukimo eilių, o skyriuje užtikrinamas ne tik palaikomasis gydymas, bet ir visa būtina diagnostika – nuo tyrimų iki gydytojų specialistų konsultacijų. Apie šiuolaikinį požiūrį į palaikomąjį gydymą ir jo svarbą sveikimo kelyje kalbamės su Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėju, gydytoju geriatru Vidu Šaviniu.
– Visuomenėje vis dar gajus stereotipas, kad Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius skirtas tik senjorų priežiūrai. Kiek tame tiesos?
Iš tiesų, tai labai gajus stereotipas-mitas, tačiau jau dabar pereinama prie to, kad palaikomojo gydymo skyrius tik tarpinė stotelė gijimo procese. Tikslas padėti žmonėms atgauti savarankiškumą, grįžti į namus. Jei vienam namuose gyventi jau per sudėtinga, tuomet ruošiame dokumentus dėl dalyvumo lygio nustatymo (anksčiau buvo vadinama specialiųjų poreikių nustatymu), o tai atveria kelius gauti didesnę pagalbą į namus – slaugytojų komandą, socialinio darbuotojo vizitus arba ieškoma vietos globos namuose. Pas mus gydosi didžioji dalis vyresnio amžiaus žmonių – tai natūralu, tačiau skyriuje sulaukiame ir jaunesnių pacientų, darbingo mažiaus žmonių, kuriems reikalingas tęstinis gydymas. Turime ir 30–50 metų pacientų. Po aktyvaus gydymo prireikia daugiau laiko sveikti, pradėti vaikščioti, atgauti jėgas ar net kalbos ir judėjimo įgūdžius. Tad reikia suprasti, kad palaikomasis gydymas – ne slauga „iki gyvenimo pabaigos“, o kryptingas, profesionalus sveikimo kelias.
– Kuo palaikomasis gydymas skiriasi nuo gydymo kituose ligoninės skyriuose?
Pagrindinis skirtumas – laikas ir tikslas. Terapijos, chirurgijos ar reanimacijos skyriuose žmogus gydomas ūmios būklės metu – dažnai tai būna kelios dienos, savaitė. Tačiau kartais to nepakanka, kad pacientas vėl galėtų grįžti į pilnavertį gyvenimą ar jo sveikata sustiprėtų esant lėtinėms ligoms. Mūsų skyriuje vyksta tęstinis gydymas, reabilitacija, organizmo atstatymas, tyrimų kartojimas dinamikoje ar specialistų, kaip ortopedo traumatologo, neurologo ir kitų, konsultacijos gijimo vertinimui, gydymo koregavimui ir tolimesnių rekomendacijų suteikimui. Mes ne tik prižiūrime, bet ir aktyviai gydome. Mūsų skyriaus komandą sudaro ne tik gydytojai, bendrosios praktikos slaugytojos, slaugytojų padėjėjos, bet ir kineziterapeutas, logoterapeutas, socialinė darbuotoja, psichologė, psichiatrė ir, galima sakyti, visas ligoninės personalas, nes siekiant pagelbėti pacientui dirba visa ligoninės komanda – nuo gydytojų specialistų iki diagnostinių skyrių specialistų.
Sakoma, kad gydymas efektyvesnis, kai visa pagalba pasiekiama vienoje vietoje. Kokiomis
galimybėmis gali džiaugtis pacientai, besigydantys Rokiškio rajono ligoninėje?
Tikrai taip – kuo mažiau laiko sugaištama laukiant tyrimų ar keliaujant pas skirtingus specialistus, tuo sklandesnis ir greitesnis tampa gydymo procesas. Rokiškio rajono ligoninė šiuo atžvilgiu turi labai stiprų pranašumą – visa diagnostikos ir konsultacijų bazė yra čia pat, po vienu stogu. Pacientams pasiekiami visi pagrindinių profilių gydytojai – neurologai, chirurgai, kardiologai, gastroenterologas, ortopedai traumatologai, oftolmologė, otorinolaringologai ir kt. Turime visą parą veikiančią laboratoriją, modernų radiologijos skyrių, naudojame kompiuterinį tomografą. Tai ne tik patogumas, bet ir reali nauda sveikimui. Tyrimai atliekami greitai, o tai leidžia laiku reaguoti ir užtikrinti, kad pacientas gautų tiksliai tai, ko jam reikia.
– Kaip dažnai pacientai po gydymo jūsų skyriuje išeina savomis kojomis?
Dažniau nei daugelis įsivaizduoja. Atvykę neįgaliojo vežimėlyje, ilgainiui žmonės pradeda vaikščioti, bendrauti, o kitiems padedame padidinti savarankiškumą. Žinoma, kiekvienas atvejis individualus, bet esame liudininkai įkvepiančių pokyčių. Mūsų tikslas – ne laikyti žmogų lovoje, o padėti jam atsistoti ar bent sustiprinti jo sveikatą tiek, kad galėtų atsisėsti ir pasėdėti lovoje. Reikia ir pačio paciento noro, kantrybės ir tinkamos priežiūros, ką mūsų personalas ir siekia užtikrinti.
– Ką norėtumėte pasakyti tiems, kurie dvejoja – ar verta kreiptis dėl palaikomojo gydymo?
Nedvejokite. Jei artimasis nebegali pasirūpinti savimi, jei matote, kad sveikatos būklė pablogėjusi dėl lėtinių ligų ar ilgau sveikstama po traumos, jei po stacionarinio gydymo jam vis dar reikia daugiau laiko atsigauti ir būtina intensyvesnė medicininė priežiūra – palaikomasis gydymas – tai sveikimo etapas, kai padedama atgauti jėgas, sustiprėti, tapti savarankiškesniems. Esame tam, kad padėtume!
Gydytojas geriatras Vidas Šavinis
Tel.: +370 624 98553